Tuija Luukkainen

 
 

Koulutus


Ylioppilas 1978

SKY-Cidesco -kosmetologi 1981 (Beautician / Cosmetologist)

Hiusmuotoilija, Hius-Institut 1992. (Hairdresser)


Kielitaito


Suomi

Ruotsi

Englanti


Julkaisut


Kirja: Meikkaus (Tuija Luukkainen, Taina Raivio, Tuula Väliaho), WSOY 2007


Työkokemus


Berner oy, konsulentti, kouluttaja ja tiedottaja 1981-84

Helsingin kaupunginteatteri, maskeeraaja, 1980-81, 1988-92

Suomen Kansallisooppera, iltamaskeeraaja 1984-

Savonlinnan Oopperajuhlat, maskeeraaja, 1984-87

Freelancer-maskeeraaja, 1985-

Helsinki Media, Me Naiset, freelancer-kauneustoimittaja/stylisti, 1987-96

MTV, Salonki-ohjelma, juontaja-toimittaja, 1996-98


Kurssit


HD-meikkikurssi 2010

Semiotiikan talvikoulu, aiheena Muoti ja perinne 2007

Viiksien valmistuksen perustekniikkakurssi STUDIO ABC, opettaja: Arli Suominen, 1990

Maskeerauskurssi Maurice Stein, Professional Beauty Center, 1990

Hiuskurssi. opettaja Martti Lhman, Hius-institut oy, 1990

Pivot Point -kampaustekniikan kurssi 1993

Lisäosat kasvoille, Teak, 1993

Joe Blasco -seminaari, 1993

Valo-oppikurssi, Pietu Takala, 1994

Hiustenvärjäystekniikka, Avant-Garde -koulu, 1985.


Tunnustukset

Pinni-lehden Kultakampa 1988, tunnustuspalkinto Salonki-ohjelmasta


Luottamustoimet


Suomen Maskeeraajat ry, puheenjohtaja, 1991-94


Opetustehtävät mm.


Teatterikorkeakoulu, ruotsinkielinen näyttelijäntyön laitos, maskeerausopetusta näyttelijäopiskelijoille, 1993, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011

Maker ltd., School of professionals, maskeerauksen opetusta alan opiskeli- joille, 1997-

Suomen Kosmetologien Yhdistyksen Opisto, meikkauksen täydennys koulutusta kosmetologeille,1995-

Helsingin palvelualojen oppilaitos, maskeerauksen opetusta alan opiskeli joille, 1995, 2000

Professional Makeup Center, maskeerauksen opetusta alan opiskelijoille, 1995-

Kampaajakoulu Åhman Pepe Oy, meikkauksen perusteet, 1984-86


Muut työt


Tavaratalomeikkaukset ja juontotyöt 1983 –

Muoti-, kansi- ja mainoskuvaukset

Muotinäytökset

Musiikkivideot, satoja mainoselokuvia


Tv- ja elokuvatyöt, maskeeraus (suunnittelu ja toteutus)


Ulrika Bengts: Iris 2010

Eva Séraphin: Kello ja kulta (lyhytelokuva) 2007

Claes Olsson: Akvaariorakkaus 1992

Christian Lindblad: Party (tv-elokuva) 1991

Naisen syy (tv-elokuva) 1991

Christian Lindblad: Kärlekens Bandvagn (lyhytelokuva) 1988

Joakim Groth: In Memoriam: Börje Brast (tv-elokuva) 1987

Renny Harlin: Born American [makeup assistant] 1985


Teatteriproduktiot, maskeerauksen suunnittelu (maskit ja hiukset/peruukit)


HAKANIEMEN MUSIIKKITEATTERI Oy UIT, Ilon kautta, ohjaus:  Taneli Mäkelä 2011

SKÄRGÅRDSTEATERN, Alice i underlandet, ohjaus: Dick Idman 2011

Avanti! & Kapsäkki & UMO, Mahagonny, ohjaus Lauri Maijala 2011

VIIRUS, Tillsammans, ohjaus Maria Lundström 2011

VIIRUS, In kommer Gösta, ohjaus Anders Larsson 2010

VIIRUS, Farbror Fedja, ohjaus Dick Idman 2010

VIIRUS, Detta har hänt, ohjausJoakim Groth 2009

VIIRUS, Kosmisk fruktan, ohjaus Arn-Henrik Blomqvist 2009

UUSI ILOINEN TEATTERI/UIT, Kivat piipussa, ohjaus Taneli Mäkelä 2009

RYHMÄTEATTERI, Päällystakki, ohjaus Esa Leskinen 2009

VIIRUS / BLAUE FRAU, Jag är din flickvän nu, ohjaus Anders Larsson 2008

VIIRUS, Alice i underlandet, ohjaus: Pernilla Glaser 2007

VIIRUS, Himlarkroppar, ohjaus Lauri Vennonen 2007

SKÄRGÅRDSTEATERN, Hotell Paradiso, Ohj Dick Idman 2007

VIIRUS, Oleanna, ohjaus Ulrika Bengts 2007

VIIRUS, Caligula, ohjaus Cezaris 2007

VIIRUS, Blue Room, ohjaus Ulrika Bengts 2006

VIIRUS, Barnet med Badvattnet, ohjaus: Maarit Ruikka 2005

SVENSKA TEATERN, Spin, ohjaus Gunnar Helgason 2005

SKÄRGÅRDSTEATERN, Förväxlingskomedin, ohjaus: Jarl Lindblad 2004

TEATTERI TAKOMO, Alennus, ohjaus: Mika Leskinen, 2003

VIIRUS rf., naiv. super, ohjaus: Tobias Zilliacus 2003

ÅBO SVENSKA TEATERN, Rocky Horror Show, ohjaus: Markku Nenonen 2002

VIIRUS rf., Berlin Alexanderplatz, ohjaus: Christian Lindblad 2002

Breaking the Classics (musiikkiteatteriesitys), ohjaus: Markku Nenonen 2001

KUOPION KAUPUNGINTEATTERI, Crazy for you, ohjaus: Milko Lehto 2001

SKÄRGÅRDSTEATERN, Don Juan, ohjaus:Tobias Zilliacus 2001

VIIRUS rf., Arne Anka, ohjaus: Yaba Holst. 2001

TYÖRYHMÄ HOVATTA/KAILA/RUIKKA/SILTANEN, Saara Hirviön tapaus, ohjaus: Maarit Ruikka 2001

VIIRUS rf., Blod, ohjaus: Maarit Ruikka 2001

VIIRUS rf., Formel 2, ohjaus: Ville Virtanen 2000

VIIRUS rf., Drakarna över Helsingfors, ohjaus: Reko Lundán 2000

SVENSKA TEATERN, Tre damer i svit, ohjaus: Anna Simberg 2000

SKÄRGÅRDSTEATERN, Jag vill träffa Miossov, ohjaus: työryhmä 2000

VIIRUS rf., Krutdurken, ohjaus: Maarit Ruikka 1999

VIIRUS rf., Besökaren, ohjaus: Otso Kautto 1999

SVENSKA TEATERN, Stjärnornas kungabarn, ohjaus: Joakim Groth 1999

SKÄRGÅRDSTEATERN, Falska frierier, ohjaus: Dick Idman 1999

VIIRUS rf., Closer, ohjaus: Maarit Ruikka 1998

VIIRUS rf., Krymplingen frln Inishmaan, ohjaus: Maarit Ruikka 1997

VIIRUS rf./Q-TEATTERI, De Tre Musketörerna/Kolme muskettisoturia, ohjaus: Maarit Ruikka 1997

SKÄRGÅRDSTEATERN, Den italienska halmhatten, ohjaus: Dick Idman 1997

VIIRUS rf., Fadren, ohjaus: Mika Leskinen 1996

SVENSKA TEATERN, Sängkammarfars, ohjaus: Tommi Auvinen 1996

SVENSKA TEATERN, Master Class, ohjaus: Jukka Kajava 1996

VIIRUS rf., Killer Joe, ohjaus: Maarit Ruikka 1995

VIIRUS rf., Svejk, ohjaus: Arto af Hällström 1995

SVENSKA TEATERN, Härlig är jorden, ohjaus: Joakim Groth 1995

SKÄRGÅRDSTEATERN, Den adelstokiga borgaren, ohjaus: Dick Idman 1995

TEAK, Victor, ohjaus: Dick Idman 1995

VIIRUS rf., Kvarteret Kniven, ohjaus: Arn-Henrik Blomqvist 1994

VIIRUS rf., En Midsommarnatts dröm, ohjaus: Ralf Llngbacka 1994

SVENSKA TEATERN, Mein Kampf, ohjaus: Dick Idman 1994

SVENSKA TEATERN, Spelman pl taket, ohjaus: Kurt Nuotio 1994

SVENSKA TEATERN, Rlttan kommer, rlttan komme ohjaus: Stina Rautelin 1994

VIIRUS rf., Woyzeck, ohjaus: Ralf Llngbacka 1993

VIIRUS rf., Ängla-Camille, ohjaus: Dick Idman 1993

VIIRUS rf., Bröderna Karamasov, ohjaus: Arn-Henrik Blomqvist 1993

SKÄRGÅRDSTEATERN, Pappan och havet, ohjaus: Erik Pöysti 1993

TEAK, Hamlet, ohjaus: Timo Torikka

1993 TEAK, Moliére, ohjaus: Dick Idman 1993

LILLA TEATERN, camera obscura, ohjaus: Marcus Groth 1993

RAUMAN KAUPUNGINTEATTERI, Vaarallisia suhteita, ohj: Maarit Pyökäri 1993

VIIRUS rf., Som ni vill ha det, ohjaus: Ralf Llngnbacka 1992

VIIRUS rf., Kung Ubu, ohjaus: Laura Jäntti

1992 VIIRUS rf., DJ, ohjaus: Arn-Henrik Blomqvist

1992 SVENSKA TEATERN, Den Hickande Hyenan, ohjaus: Patrick Drake 1992

SVENSKA TEATERN, Spindelmammans Hyss, ohjaus: Patrick Drake 1991

PORIN TEATTERI, Tohvelinsankarin rouva 1990

TEATER MARS, Mlsen, ohjaus: Joakim Groth 1989

TEATER MARS/VIIRUS, Fältskärns berättelser, ohjaus: Joakim Groth 1989

PORIN TEATTERI, Krokotiili Gena, ohjaus: Kari Suvalo 1989

SVENSKA TEATERN, Ronja Rövardotter, ohjaus: Erik Pöysti 1987

JYVÄSKYLÄN HUONETEATTERI, Cabaret, ohjaus: Jussi Luukkonen 1985


Ooppera- ja operettiproduktiot, maskeerauksen suunnittelu (maskit ja hiukset/peruukit)

TEATTERISEURUE KAPSÄKKI, Anna-Liisa, ohjaus Erik Söderblom 2008

OOPPERA- JA TEATTERISEURUE KAPSÄKKI, Jänisankan vaappuva elämä, ohjaus Christian Lindblad 2004

SIBELIUS-AKATEMIA, Sulka, säveltäjä: Tapani Länsio, ohjaus: Heikki Kujanpää 2001

SUOMEN KANSALLISOOPPERA, Taikahuilu, ohjaus: Etienne Glaser 1998

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, Yö Venetsiassa, ohjaus: Jussi Tapola 1997

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, Taikahuilu, ohjaus: Jukka Rantanen 1997

SIBELIUS-AKATEMIA, Kahvikantaatti, J.S.Bach, valmennus: Anssi Mattila ja Annamari Pölhö 1996

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, The Bear - Karhu, ohjaus: Jukka Rantanen 1996

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, Figaron häät, ohjaus: Bruno Berger 1996

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, La Cenerentola, ohjaus: Vernon Mound 1996

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, La Bohcme, ohjaus: Arne Mikk 1996

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, Cosi fan tutte, ohjaus: Jussi Tapola 1995

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERA, Tehdään ooppera - Pieni nokipoika, ohjaus: Jukka Rantanen 1995

SIBELIUSAKATEMIA/JYVÄSKYLÄN OOPPERA ry., Don Giovanni, ohjaus: Pekka Salomaa 1994

ESPOON OOPPERAYHDISTYS, Falstaff, ohjaus: Tony Wuorinen 1993

SIBELIUS-AKATEMIAN MUSIIKKITEATTERI, Jevgeni Onegin, ohjaus: Igor Folwill 1993

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS: Neljä mänttiä, ohjaus: Georg Rootering 1993

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, The Rope, ohjaus: Bo Swedberg 1993

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, La finta giardiniera, ohjaus: Josef Novák 1992

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, La vida breve, ohjaus: Tony Wuorinen 1992

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Il mondo della luna, ohjaus: Arne Mikk 1991

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Teatterilaiva, ohjaus: Per. E. Fosser 1991

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Die Schule der Frauen, ohjaus: Jasmin Solfaghari 1991

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, A Midsummernight’s Dream, ohjaus: Igor Folwill 1990

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Lepakko, ohjaus: Josef Novák 1990

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Don Pasquale, ohjaus: Arnold Schrem 1990

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Le Vin Herbé, ohjaus: Tony Wuorinen 1989

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, La Calisto, ohjaus: Igor Folwill 1989

PORIN TEATTERI, Mustalaisruhtinatar, ohjaus: Jussi Tapola 1989

PORIN OOPPERAYHDISTYS, Don Giovanni, ohjaus: Jussi Tapola; (maskikonsultointi) 1989

PORIN OOPPERAYHDISTYS: Rigoletto, ohjaus: Jussi Tapola (maskikonsultointi) 1988

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Thércsan rinnat, ohjaus: Tony Wuorinen 1987

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Neliääniooppera, ohjaus: Tony Wuorinen 1986

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Trouble in Tahiti, ohjaus: Tony Wuorinen 1986

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Häät, ohjaus: Rauno Marttinen 1986

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Merenkuninkaan tytär, (maskeerausassistentti) 1981

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Varjo, (maskeerausassistentti) 1981

SIBELIUS-AKATEMIAN OOPPERAKOULUTUS, Viva la mamma, (maskeerausassistentti)


Tanssiproduktiot, maskeerauksen suunnittelu

KARTTUNEN KOLLEKTIV, Bad Body Doubles, koreografia Jyrki Karttunen 2010

LIISA PENTTI + CO., Stage Animals #2: Sissi Anno 2010, koreografia Liisa Pentti 2010

CANELA & Alpo Aaltokoski CO., Eilisen jälkeen, koreografia: Alpo Aaltokoski 2008

LIISA PENTTI, Mabel or The Queen of Bones, 2008

SUOMEN KANSALLISBALETTI, Prinsessa Ruusunen, koreografi Javier Torres 2008

NOMADI-TUOTANTO, Yellow Happiness, koreografi: Jyrki Karttunen 2004

NOMADI-TUOTANTO, Ilman kuuta ja aurinkoa, koreografi: Jyrki Karttunen 2004

NOMADI-TUOTANTO, Keiju, koreografi: Jyrki Karttunen 2002

NOMADI-TUOTANTO, Alla, koreografi: Jyrki Karttunen 2001

NOMADI-TUOTANTO, Yövartija (alkup. esityksen uusinto), koreografi: Alpo Aaltokoski 2001

SUOMEN KANSALLISBALETTI, Prinsessa Ruusunen, (Koreografia: Rudolf Nurejev Marius Petipan mukaan), toteutus: Patricia Ruanne 1999

Viva la Frida, koreografia: Päivi Rissanen, Susanna Veijalainen 1996

HELSINGIN TANSSIOPISTO, Tuhkimo 1994

TÄYDENKUUN FESTIVAALI (tilaaja), Yövartija, koreografia: Alpo Aaltokoski 1992

Kuppien kuningatar, koreografia: Alpo Aaltokoski

JAZZ-POINT, TI-KA-PO 1991

JAZZ-POINT, Perunasaari, koreografia: Vivianne Budsko-Lommi

JAZZ-POINT, Nalle, Palle och Molle 1988

Ympäri käydään, yhteen tullaan, koreografia: Jari Führ 1987

Aina, koreografia: Jari Führ 1987

JAZZ-POINT, Harmaan veden yllä, koreografia: Tarja Rinne

JAZZ-POINT, Loukatut, koreografia: Juan Pujals

JAZZ-POINT, Futuro, koreografia: Anneli Rautiainen 1981

Ansioluettelo